Maskonur (Puffin) wikipedia.com

Na drugim krańcu Irlandii, około 12 km na południowy zachód od Valentia w Hrabstwie Kerry położone są Wyspy Skellig: Skellig Michael i Little Skellig, leżą tak odosobnione na Oceanie Atlantyckim.
Niby dwie niewielkie wyspy, ale zyskały już światową sławę. Wyspa Skellig Michael jest znana na całym świecie archeologii jako miejsce gdzie znajdują się bardzo dobrze zachowane monastyry zakonne z wczesnego okresu chrześcijańskiego – teraz zostały one włączone do Światowego Dziedzictwa UNESCO. Little Skellig jest głównie znane w kręgach ornitologów, ta wyspa jest domem dla 27 000 par głuptaków (gannet) – drugiej co do wielkości kolonii tych ptaków na świecie.

Jednakże to nie ten gatunek ptaków przyciągaja turystów na wyspę Little Skellig. Jest inny, o bardzo intrygującym wyglądzie i śmiesznym przezwisku. Maskonur (puffin) często jest nazywany 'klownem oceanu’ lub 'morską papugą’. Maskonur jest średnich rozmiarów morskim ptakiem, który żywi się przede wszystkim rybami, ale nie pogardzi innymi 'owocami morza’ takimi jak kałamarnica czy skorupiaki. Jego pióra w okresie lęgowym, bo tylko wtedy można go zobaczyć na wyspie (poza okresem lęgowym ptaki te preferują przebywanie na otwartym morzu, oceanie), są czarno białe z dodatkiem szarych barw na głowie. Jednak to dzięki nietypowemu dziobowi stał się tak popularny. Dziób krótki, silny, garbaty o wyraźnym bocznym spłaszczeniu i poprzecznych fałdach ma szarą nasadę, a z dalsza część opatrzona w żółte i pomarańczowe pasy. Upierzenie dorosłych ptaków przypomina pingwiny, które prowadzą podobny tryb życia związany z morzem i wybrzeżami. Jednak w naturalnym środowisku ptaki te się nie spotykają – maskonury żyją na północnej półkuli, pingwiny tylko na południowej.Maskonór to znakomity lotnik, nurek i pływak.

Ciekway ptak. Chyba trzeba wybrać się na Little Skellig żeby pooglądać te intrygujące ptaki.