Wczoraj, dość niespodziewanie Europejski Bank Centralny obniżył stopy procentowe o 0.25%. Co powinno doprowadzić do obniżek stóp procentowych przy spłatach rat kredytów mieszkaniowych. To jeszcze nie wszystko. Eksperci przewidują, że w najbliższym czasie czekają nas jeszcze dwie obniżki. Kolejna już na początku grudnia. A wszystko po to by ratować strefę Euro.

Bank Centralny obniżył stopy procentowe, a teraz trzeba czekać, aż rodzime banki to zrobią. Ludzie, którzy mają tracker mortgage (niestety już takiego kredytu banki nie przyznają) od razu dostali obniżkę stóp procentowych ponieważ ten rodzaj kredytu powiązany jest bezpośrednio z poziomem stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego. Teraz ludzie, którzy posiadają kredyty o zmiennej stopie procentowej zastanawiają się czy ich banki przekażą obniżkę na swoich klientów.

Obniżka o 0,25% oznacza średnio oszczędności około 30 € w miesięcznych ratach przy kredycie 200 000 €. Dlatego właśnie państwowy regulator naciska na banki aby przekazały obniżki stóp procentowych na swoich klientów. Już dwa banki oświadczyły, że obniżą stopy swoich kredytów o zmiennej stopie procentowej. Permanent TSB ma to zrobić natychmiast, a KBC Bank powinnien obniżyć stopy od 1. grudnia.