http://www.bfk.ie/our-work/tag/luasrpa

Finansowy kryzys, w którym pogrążona jest teraz Irlandia może spowodować, że Luas (tramwaj), który pierwotnie miał być nie zostanie wybudowany, a my będziemy mięli spokój na naszej ulicy.

Wczoraj minister transportu podał do wiadomości, że projekt Metro West jest zawieszony. Ten odcinek metra miał łączyć zachodnią część Dublina z lotniskiem. Całkiem przydatna linia jeśli mieszkasz po zachodniej stronie Dublina. Niestety dla nas ten projekt został zawieszony na czas nieokreślony. Najprawdopodobniej taki sam los spotka linię metra, która miała połączyć centrum Dublina z lotniskiem oraz projekt podziemnej kolejki elektrycznej. Każdy z dwóch ostatnich projektów miał przewidywany budżet wysokości 2 miliardy €. Nic dziwnego, że te projekty najprawdopodobniej również nie zostaną zrealizowane.

Zostały jeszcze dwa projekty, które może zostaną zrealizowane. Na razie przewiduje się, że na jeden z nich zostaną przydzielone pieniądze. Teraz rząd zdecyduje czy ważniejsze jest przedłużenie istniejącej linii kolejki elektrycznej z centrum do lotniska czy może wybudowanie nowych linii tramwajowych. Jeśli pieniądze znajdą się na drugi projekt, to my będziemy mięli co cztery minuty problem przed drzwiami naszego domu w postaci tramwaju. A jeżeli decyzją rządu pieniądze zostaną przeznaczone na pierwszy projekt my będziemy spać spokojnie, a w zamian dostaniemy niedaleko domu szybki autobus. Oby tak się stało.