emetro.pl

Firma Nike chciała zrobić niespodziankę na Dzień Świętego Patryka i wypuścić nową linię butów, które miały przypominać heroiczną walkę podczas powstania 1916 roku.

Swoim kolorem mają nawiązywać do znanego napoju alkoholowego 'The Black and Tan”.Napój na górze jest ciemny, na dnie złocisty. Buty mają jasne czubki i ciemną resztę, czym nawiązują do mieszanki piw. Piwna mieszanka składa się z Guinessa (ciemnego piwa) i Harpa (złocistego ale).

Problemem nie jest to, że w Irlandii ten drink nie jest popularny. Problemem jest sama jego nazwa. W przeszłości nazwa „The Black and Tan” odnosiła się do oddziału paramilitarnego powołanego przez Irlandzką Policję Królewską do walki z IRA w 1920 r. Irlandczykom jednoznacznie kojarzy się z terrorem i bezkarnością.

Używając nazwy „The Black and Tan” w Irlandii można się narazić na wielkie nieprzyjemności. Dlatego nawet jako nazwa napoju nie jest używana tutaj.

Firma Nike przeprosiła za pomysł z nazwą.

Nike nie była jednak jedyną firmą, która popełniła taką gafę. Kilka lat temu firma Ben & Jerry wypuściła na rynek lody o nazwie „The Black and Tan”. Po protestach produkt został wycofany z rynku a firma wydała oświadczenie, w którym przeprosiła za niestosowną nazwę.