http://en.wikipedia.org/wiki/Zozimus

Historia rapu irlandzkiego sięga końcówki XVIII wieku. Wtedy to właśnie urodził się Michael J. Moran. Szerzej znany jako Zozimus, był ulicznym artystą 'freestylerem’, który zabawiał przechodniów swoimi rymowanymi historiami.

Zozimus urodził się około 1794 roku w Faddle Alley w części Dublina zwanej Liberties (stąd również jego kolejny przydomek „Ślepy bard z Liberties”). Gdy miał tylko dwa tygodnie choroba doprowadziła do tego, że stracił wzrok. Bardzo szybko zauważono, że Michael miał talent do zapamiętywania wierszy i piosenek, większość z nich sam tworzył, pomimo tego, że był pół-analfabetą.

Wiele z jego rymów miało charakter religijny. Lubił również tworzyć rymy, które były komentarzem na sytuację polityczną i społeczną w tamtych czasach. Jest powiedziane, że chodził po Dublinie ubrany w ” długi, gruby, ciemny płaszcz, stary, miękki, tłusty, brązowy kapelusz zrobiony ze skóry bobra, sztruksowe spodnie i półbuty. Nosił ze sobą kij przymocowany do nadgarstka paskiem „.

Jego rymy można go było usłyszeć na wielu ulicach Dublina. Występował na Essex Bridge, Wood Quay, Church Street, Dame Street, Capel Street, Sackville Street, Grafton Street, Henry Street i Conciliation Hall zawsze zaczynając w tymi słowami:

Ye sons and daughters of Erin,
Gather round poor Zozimus, yer friend;
Listen boys, until yez hear
My charming song so dear.

3 kwietnia 1846 roku, w wieku 61 lat Zozimus zmarł przykuty do łóżka. Został pochowany dwa dni później, w Niedzielę Palmową, na cmentarzu Glasnevin. Za życia Michael bardzo obawiał się, że gdy umrze jego grób może zostać splądrowany (w tym czasie bardzo często się to zdażało w Dublinie) dlatego też błagał swojego przyjaciela „Stony Pckets” by nie dopuścił do tego:

Oh Stony, Stony
Don’t let the Sack-’em-Ups get me
Send round the hat
And buy me a grave.

Do 1960 roku jego grób był nieoznakowany, dopiero wtedy został wmurowany nagrobek, na kótrym napisano:

„My burying place is of no concern to me,
In the O’Connell circle let it be,
As to my funeral, all pomp is vain,
Illustrious people does prefer it plain.

Przynajmniej część z rymów w poniższych piosenkach są autorstwa Zozimusa:
– „Saint Patrick was a Gentleman”,
– „The Twangman”,
– „Ye Men of Sweet Liberties Hall”,
– „The Finding of Moses”.