Zgodnie z Polską tradycją noszę obrączkę na prawej dłoni. I co rusz, ktoś mnie w Irlandii o tę obrączkę pyta. Dlaczego Polacy noszą obrączki ślubne na prawej dłoni? Szczerze mówiąc nie potrafiłem odpowiedzieć na to pytanie. Nie wiem skąd wzięła się ta tradycja.

Próbowałem znaleźć odpowiedź na to pytanie w internecie. Jednakże jest tyle teorii dotyczących tej tradycji, że trudno powiedzieć, która jest prawdziwa. Według niektórych do czasów drugiej wojny obrączki były noszone w Polsce na lewej ręce, a w przypadku śmierci współmałżonka obrączka była zakładana na prawą rękę. W czasie wojny tak wiele kobiet nosiło obrączkę na prawej dłoni, że społeczeństwo polskie zaczęło się solidaryzować z wdowami i wszyscy zaczęli nosić obrączki na prawej ręce. Kolejna teoria mówi, że o wyborze prawej dłoni przeważył fakt, że właśnie tę kładziemy na sercu i witamy się nią z napotkanymi ludźmi. Czy któraś z tych teorii faktycznie leżała u podstaw dzisiejszej tradycji? Nie jestem pewien. W każdym bądź razie w Polsce obrączka zwykle jest na prawej dłoni. Za to w Irlandii jest inaczej. Tutaj obrączkę możesz zobaczyć tylko na lewej ręce. O ile teorii dotyczących noszenia obrączki na prawej dłoni w Polsce jest mnóstwo, tak tych w Irlandii nie można doszukać się wielu.

Jedna z tych, do których udało mi się dotrzeć mówi, że obrączka noszona była na lewej dłoni już w starożytnym Egipcie, ponieważ serdeczny palec lewej ręki znajduje się najbliżej żyły 'vena amoris’ (żyła miłości), która bezpośrednio łączy się z sercem. Z drugiej strony jest historia o tym, że cała katolicka Europa w średniowieczu zwalczając poganizm walczyła nawet z tradycją noszenia obrączki na lewej dłoni. To niby wtedy katolicy i prawosławni zaczęli nosić obrączki na prawej dłoni, żeby odciąć się jeszcze bardziej od pogaństwa. Ale dlaczego w Anglii i Irlandii wciąż nosimy obrączki na lewej ręce?? Czyżby król Henryk VIII aż tak bardzo odciął się od Watykanu, że nawet obrączki przez niego wszyscy na wyspach noszą na lewej dłoni?