Dublin Marathon

Dublin Marathon

42,195 km oczywiście to długość biegu maratońskiego. Jak każda szanująca się stolica kraju Dublin również ma swój maraton. Dubliński maraton odbywa się nieprzerwalnie od 1980 roku. Zawsze w ostatni poniedziałek października, który jest wolnym dniem od pracy.

W 1980 mała grupa zapaleńców namówiła Business Houses Athletic Association (BHAA) by stworzyć bieg na dystansie 42,195 km w stolicy Irlandii. W pierszym biegu udział więło 2100 osób z czego ponad 1400 ukończyło bieg. W kolejnych latach liczba uczestników wciąż rośnie, w 2007 było ich juz 11000 (niestety nie mam świeższych danych) z czego połowa była z zagranicy.

Bieg zwykle zaczyna się Fitzwilliam Square, a kończy na Merrion Square. Trasa każdego roku jest inna, ostatnie kilka lat uczestniczy biegli dookoła miasta w kierunku odwrotnym do wskazówek zegara (najwyraźniej jest to na przekór historii Dublińskego maratonu) zachaczając o jeden z największych parków w Europie Pheonix Park. Link do trasy maratonu z roku 2012 –> link.

Jako ciekawostkę można podać, że w roku 2000 zwyciężczynią kobiecego biegu została Sonia O’Sullivan z czasem 2:35:42, najsłynniejsza irlandzka lekkoatletka.

W tym roku maraton odbędzie się 28 pazdziernika, a start biegu wyznaczono na godzinę 9 rano.
Jeszcze jest czas, jeżeli chcesz wziąść udział wejdź na stronę, gdzie możesz zarejestrować chęć wzięcia udziału w biegu – https://enter.dublinmarathon.ie/