independent.ie

Mówi się, że Polska jest kościelnym państwem, że kościół ingeruje w politykę, że duchownym na wiele się pozwala. Większość społeczeństwa polskiego domaga się by religia była wycofana ze szkół i wróciła do salek katechetycznych przy kościele.

W Polsce jeżeli chodzi o edukację problemem jest religia w szkole. I wszyscy myślą, że to jest dość duży problem. Ale jak by społeczeństwo przyjęło wiadomość, że 92% szkół podstawowych jest prowadzonych przez instytucje kościelne? Tak było przez lata w Irlandii, tak jest również teraz.

Obecnie, w czasach, gdy społeczeństwo Irlandii jest wielokulturowe szkoły, który prowadzone są przez kościół ściśle według katolickiego etosu nie spełniają swojej roli. W tym momencie wciąż można znaleźć regiony kraju gdzie w promieniu 50 km nie ma innej szkoły niż katolicka.

Ma się to zmienić. Rodzice uczniów szkół podstawowych i zerówek wezmą udział w referendum, które ma wyłonić intytucję, która przejmie większość szkół od kościoła. Czyli wszystko jest w rękach rodziców. Oni zadecydują do jakiego rodzaju szkoly jego pociech będzie uczęszczać.

A Ty do jakiej szkoły chciałbyś/chciałabyś wysłać swoje dziecko?