Preambula stosowaliW połowie kwietnia dostaliśmy informację na Facebooku od naszej znajomej z Warszawy, że Jej koleżanka organizuje akcję, ktej celem jest powstanie galerii zdjęć Polaków na obczyźnie. Na każdym zdjęciu ma się pojawić jedno słowo z preambuły Konstytucji 3 Maja.

Długo się nie namyślając postanowiliśmy nawiązać kontakt z osobą, która organizował tę akcję i jeszcze tego samego dnia otrzymaliśmy poniższego maila z zaproszeniem do zabawy:

„Hej,

Nazywam się Sylwia, jestem polską dziennikarką mieszkającą w Norwegii. Kontakt do was dostałam od Ani, przekazała mi, że zgodziliście się wziąć udział w akcji, którą organizuję. Bardzo się ciesze i od razu dziękuję. Wydaje mi się, że wyjdzie z tego coś sympatycznego.

Wklejam wam tutaj szczegóły akcji:
Organizuję akcję na 3-go maja, redakcja Wirtualnej Polski przyklasnęła jej z zapałem. Przyszedł mi do głowy pomysł, który jest dość prosty w wykonaniu, zaś rezultat może się okazać bardzo fajny. Często narzekamy, że polskie święta są ponure. Często też czytam komentarze pod artykułami, że Polacy mieszkający poza granicami Polski właściwie Polakami już nie są. Za jednym zamachem można zrobić coś, co zada kłam jednemu i drugiemu. Można zrobić coś fajnego, miłego, trochę patriotycznego, ale bez zadęcia, do czego tysiące ludzi będzie się uśmiechać.

1. Proszę znajomych Polaków z różnych stron świata, by w swoim miejscu zamieszkania zrobili sobie zdjęcie. Najlepiej na zewnątrz, by było widać egzotykę miejsca (ulicę, kawałek budynku z nie-polskimi napisani, skałę, niedźwiedzia, renifera, bałwana, banana itp.) Fajnie, gdyby fotka była radosna i nie nadęta, ale jeśli ktoś lubi poważne, to też może być, nie trzeba się koniecznie wygłupiać. Najważniejsze, by na zdjęciu było wybrane słowo napisane na kartce czy plakacie (można naskrobać ołówkiem na karteluszku, można wymalować na płocie). Razem, gdy ustawimy fotki w odpowiedniej kolejności, stworzymy jeden przekaz. Szukałam wiersza odpowiedniego na 3-go maja, ale poezje okolicznościowe tak ociekają patosem, że w końcu zdecydowałam się na zacytowanie fragmentu konstytucji – wszak jej święta 3 maja obchodzimy. Język starej był ciężkostrawny, zatem weźmy nową, to zdanie (ma uniwersalne przesłanie i najtrudniej przyczepić mu jakąś polityczną czy ideologiczną łatkę):

Wszystkich, którzy dla dobra Trzeciej Rzeczypospolitej tę Konstytucję będą stosowali,
wzywamy, aby czynili to, dbając o zachowanie przyrodzonej godności człowieka,
jego prawa do wolności i obowiązku solidarności z innymi,
a poszanowanie tych zasad mieli za niewzruszoną podstawę Rzeczypospolitej Polskiej.

 

2. Każdy, kto zechce się przyłączyć, dostaje własne słowo i z nim się fotografuje. Na zdjęciu może być jedna osoba, cała rodzina, dziecko – im więcej, tym weselej, warto tu włożyć trochę własnej inwencji. Fotka nie musi być super jakości, wystarczy średni format, oby była pozioma. Takie zdjęcie wysyłamy na mój adres mailowy.W mailu trzeba napisać: imię i nazwisko autora, jego zgodę na wykorzystanie zdjęcia przez portal Wirtualna Polska oraz coś o bohaterach fotografii, czyli imiona, gdzie mieszkają, od jak dawna. Można też dodać jedną, krótką, ale sympatyczną informacje o związkach z Polską, na przykład „Kasia uwielbia czytać „Potop” albo „Tomek wciąż najchętniej śpiewa pod prysznicem „O mój rozmarynie”.

 

3. Te 39 zdjęć Polaków z różnych stron świata wrzucamy do jednej galerii w Wirtualnej Polsce i publikujemy 3-maja. Galerię obejrzą tysiące osób, bo nikt jeszcze czegoś takiego nie zrobił. Będzie z jajem, kolorowo, egzotycznie i wzruszająco zarazem, bo się ludzie ucieszą, że się nam to wszystko chciało. Jeden zobaczy w tym patriotyzm, drugi solidarność, trzeci jeszcze co innego. Jestem pewna, że gdy już to zrobimy, to akcja odbije się pozytywnym echem.

 

Czy zechcecie wziąć w tym udział? Każdy, kto się zdecyduje, dostanie własne słowo do wykorzystanie. Są jeszcze ponad 2 tygodnie na zrobienie sobie zdjęcia. Domyślam się, że niektórzy z was pomyślą „eee, co tam sobie będę gębę Internetem wycierać!”, ale przekonuję, że warto pokazać, że nas obchodzi. Takie nic, a takie COŚ. Prawa do zdjęć będzie miała Wirtualna Polska, wykorzysta je jednorazowo, a nikt inny nie powinien po nich łapek wyciągnąć, bo kary za kradzież własności intelektualnej z dużych portali są bardzo surowe.

Słowo pierwsze poszło już do Anglii, drugie biorę sama (razem z synem zrobię sobie zdjęcie przed katedrą Nidarosdomen), trzecie poszło do Danii, kto chce następne? Będzie mi bardzo miło, jeśli odpiszecie!

 

Co wy na to, by zaopiekować się słowem „STOSOWALI”?

Pozdrowienia – Sylwia”

Już teraz można oglądnąć całą galerię na stronie wp.pl –> http://polonia.wp.pl/gid,14452209,img,14452443,kat,86474,title,Polacy-z-calego-swiata-zrobili-cos-niesamowitego,galeria.html. 3 Maja galeria ma być dostępna na głównej stronie portalu.