Od rana wszystkie rozgłośnie radiowe mówią dziś o sytuacji na rynku IT w Irlandii.

Prawie 1000 osób spoza Unii Europejskiej zostało zatrudnionych na stanowiskach IT. Niektórzy z nich z pensją 75 000 €. Wszystko dlatego, że irlandzkie firmy nie były w stanie znaleźć irlandzkich pracowników.

Z danych Departamentu Pracy wynika, że w zeszłym roku wydano 932 pozwolenia na pracę w sektorze IT (w porównaniu do 551 wydanych w roku 2010). Oczywiście te liczby nie pokazują pracowników z Unii Europejskiej, którzy zostali zatrudnieni w IT.

Na dzień dzisiejszy zarejestrowanych jako bezrobotni jest 434 tys. osób. Rząd za pomocą kursów próbuje zachęcić bezrobotnych do wybrania kariery w IT i podniesienia swoich umiejętności.

Wśród firm, które w zeszłym roku zatrudniły pracowników spoza Unii Europejskiej są Wipro Technologies, Facebook i Google. Tymczasem już w tym roku po pozwolenia wystąpiły Ericsson, IBM, Oracle, Microsoft i Paypal.

Trzeba pamiętać, że aby zdobyć pozwolenie na pracę dla przyszłego pracownika należy „zrobić wszystko, co możliwe”, by zatrudnić najpierw irlandzkiego pracownika (ogłoszenia w prasie oraz w urzędzie pracy muszą być udekumentowane) i dopiero wtedy można się ubiegać o pozwolenie na pracę.

W Irlandii są więc jeszcze branże, w których można znaleźć pracę. Co prawda wymagają specjalistycznych umiejętności, ale wciaż są.