Parada na Dzień Św. Patryka

„17 marca wszyscy jesteśmy Irlandczykami”. Taki napis widnieje w muzeum Guinnessa w Dublinie. Każdego roku tego dnia na całym świecie odbywają się parady promujące irlandzką kulturę i przypominające Świętym Patryku – patronie Irlandii.

Tegoroczna parada niestety będzie musiała się obyć w deszczu, gradzie i towarzyszącymi piorunami w tle. Ale na pewno pogoda nie zniechęci ludzi do wybrania się do centrum Dublina i śledzenia parady, a później do wspólnego świętowania. Dziś na pewno wszystkie puby będą oblegane prze Irlandczyków jak również przez przyjezdnych turystów, którzy chcą zasmakować atmosfery irlandzkiej.

Małe lokalne parady odbywają się również w innych miejscach Dublina, nie tylko w centrum miasta. Również w innych miastach Irlandii, takich jak Derry, Cork, Belfast, Galway, Limerick odbywają się parady i świętowanie Dnia Świętego Patryka.

Wszyscy tego dnia są Irlandczykami. Wystarczy zobaczyć paradę na ulicach Nowego Jorku. Tutaj cała impreza nie ustępuje tez z Dublina. Dziś nawet w Szczecinie można się napić tradycyjnego zielonego piwa w tawernie Cutty Sark.