Arnotts – independent.ie

Mieszkamy w Irlandii już kilka lat, ale dopiero dzisiaj dowiedziałem się o dość nietypowym dniu, który przypada 8 grudnia.

Obchodzony jest jako dzień poczęcia Maryi, Matki Jezusa. Kiedyś był to dzień wolny od zajęć szkolnych, teraz tylko katolickie szkoły zwalniają swoich uczniów z zajęć, ale w zamian czeka ich msza. Wszystko to nie jest nietypowe biorąc pod uwagę fakt, że Irladia jest katolickim krajem. To, co jest ciekawe w tym dniu wiąże się z tym, co się działo tego dnia na głównych ulicach Dublina.

Ponieważ to wolny dzień od zajęć szkolnych, a do Świąt Bożego Narodzenia niedaleko, jest to idealny moment na podróż do stolicy na zakupy. Dublińczycy śmieją się, że 8 grudnia do Dublina zjeżdzają farmerzy zrobić zakupy. A wszystko dlatego, że kiedyś poza Dublinem trudno było znaleźć sklep, który byłby większy niż średniej wielkości pokój w mieszkaniu. W dzisiejszych czasach, gdy centra handlowe znajdują się nie tylko w Dublinie i Cork, mniej liczba ludzi z 'wiochy’ przyjeżdża do Dublina, ale wciąż w radiu i telewizji odradzają spacery po centrum, gdy nie musisz.