Od kilku dni wyspy (Wielka Brytania i Irlandia) żyją dyskusją na temat rasizmu, który szerzy się wśród mieszkańców. Dyskusja została wywołana klipem wideo, który został zamieszczony na serwisie YouTube.

34 letnia mieszkanka New Addington w Croydon, w południowym London, została nagrana telefonem komórkowym, gdy zaczęła swoją rasistowską tyradę podczas jazdy tramwajem. Dwu minutowy klip pokazał kobietę obrażającą pasażerów, trzymając malucha na kolanach.

Szybko rozprzestrzeniają się za pośrednictwem serwisu Twitter czy YouTube, wywołuje wielkie oburzenie. Na klipie można usłyszeć jak kobieta zwraca się do obcokrajowców słowami „wracajcie do swojego kraju”. Później dodaje: „Do czego doszło w tym kraju… pełno czarnych i pełno pierd… Polaków”. Na klipie widać, że młody ciemnoskóry mężczyzna musi zostać uspokojony przez współpasażerów, gdy wściekła kobieta mówi o „tych wszystkich z Nikaragui”.

Rzecznik Brytyjskiej Policji Transportowej (BTP) powiedział: „34-letnia kobieta z Nowego Addington została aresztowana w poniedziałek, 28 listopada, pod zarzutem podejrzenia o popełnieniu przestępstwa na tle rasowym (ubliżanie w miejscach publicznych).

Problem rasizmu istnieje. Nikt nie może temu zaprzeczyć. Prawda jest taka, że nie zawsze takie zachowanie widać. W tym przypadku ktoś nagrał tyradę na komórkę i umieścił na serwisie YouTube. To zdarzenie ujrzało światło dzienne. Reakcja policji była natychmiastowa, ale co z tymi wydarzeniami, o których nie jest głośno w mediach? Czy to będzie zamiecione pod dywan?