Irish Times

Śmierć edukacji zapowiedzieli maszerujący w czwartek przez miasto irlandzcy studenci. Szli ulicami centrum tworząc symboliczny kondukt pogrzebowy idący za trumną symbolizującą śmierć edukacji na poziomie akademickim. Marsz został zorganizowany przez Irlandzki Związek Studentów (USI), jako część szerszej kampanii, przeciwko przewidzianym w budżecie wzrostom opłat za studia.

Na czele pochodu, który przeszedł z Ministerstwa Edukacji przy Marlborough Street do Leinster House (siedziby irlandzkiego parlamentu), jechał karawan, za nim szli ubrani w stroje pogrzebowe studenci, niosący wielki banner ze słowami: „Spoczywaj w pokoju. Śmierć Edukacji 1922-2011”. Gdy pochód doszedł do Kildare Street (niedaleko od budynku parlamentu), protestujący wyciągnęli trumnę z karawanu i na własnych barkach wnieśli ją przez bramę Leinster House.

Podczas wiecu, przewodniczący USI Gary Redmond przemawiając do protestujących stwierdził, że planowane w budżecie dalsze podwyżki opłat za studia i ograniczenia pomocy dla studentów będą „jak wyrok śmierci dla edukacji” i mogą poważnie osłabić proces ożywienia gospodarczego Irlandii.

– Każdy cent wydany na edukację jest inwestycją w ożywienie gospodarki oraz w przyszłości Irlandii – przekonywał Redmond. – Rodziny, które muszą uiścić opłaty za studia to te same, które zmagają się opłatami za kredyt hipoteczny, martwią się, by na ich stole było jedzenie oraz by nie został odłączony prąd.