image

image

Zazwyczaj gdy jesteś na wakacjach gdzieś, gdzie pogoda powinna być ładna, a jest niezbyt ciepło i słońce wciąż chowa się za chmurami miejscowi mówią, że zwykle tak nie jest. Ale w tym roku usłyszeliśmy, że to nie jest normalne, że tak zimnego lata we Francji to dawno nie było.
Pogoda stała się 'newsem’ w programach informacyjnych. W Marsylii widzisz surferów ubranych w pełne pianki, ukrywających się pledami na plaży. Zaraz obok turyści ubrani bardzo ciepło, w przeciw deszczowych strojach spacerują po plaży.
W górach chłodno, trzeba chodzić w bluzie. Temperatura koło 15 stopni w ciągu dnia. Rano na namiocie mieliśmy szron, a w jednym miejscu nawet lód. Dowiedzieliśmy się, że tydzień wcześniej w niedzielę 17 lipca w tym samym miejscu (Refuge 2100 m n.p.m) rano były -3 stopnie. Także 'nienormalne’ lato wciąż trwa. Siedliśmy więc do śniadania na zewnątrz, przy 8 stopniach o godzinie 8:30 rano.
Teraz już wiemy, że nie przywieziemy ze sobą ładnej opalenizny, a na wielu zdjęciach nie będzie widać słońca. Na szczęście jest tu wiele rzeczy, które możesz robić nawet jeżeli pogoda nie dopisuje.