image

Dzisiaj po południu Europejski Bank Centralny ma podwyższyć stopy procentowe o 0.25%, a co za tym idzie wszystkie banki w Europie pewnie podwyższą stopy procentowe kredytów na domu i mieszkania.
W Irlandii w tym momencie można otrzymać dwa typy kredytów: o stałej stopie procentowej oraz zmiennej stopie (luźno powiązana ze stopą kredytową banku centralnego). Kiedyś był dostępny również kredyt o nazwie tracker, który działa tak jak kredyty w Polsce, jest ściśle związany ze stopą procentową banku centralnego, jeżeli rośnie stopa europejska klienci banku od razu poczują podwyżkę.
Także dziś bank europejski ma podnieś swoje stopy, a dwa największe banki w Irlandii już zapowiedziały podwyżki dla wszystkich klientów posiadających kredyt o zmiennej stopie. Jest jeden szkopuł. Ostatnia podwyżka stóp w banku europejskim miała miejsce w kwietniu tego roku (też 0.25%), lecz nie wszystkie banki przekazały tę podwyżkę na swoich klientów. A teraz mają okazję żeby to nadrobić i podwyższyć stopy aż o 0.5%. A ile to jest miesięcznie? To dokładnie o 30€ więcej miesięcznie na każde 100 000€ kredytu. Biorąc pod uwagę, że średni kredyt to 300 000€ to miesięcznie będzie to więcej o 90€, co w skali roku daje 1080€.
Czy to duża podwyżka? Teraz już wiele rodzin ma problemy ze spłatą kredytu, cześć nawet już straciła swoje nieruchomości. Co będzie teraz?